Elev för en dag
Elev för en dag
Kontakta oss
Kontakta oss
Senaste nytt
Senaste nytt
Nyhet

Högt tryck på innovativt event i Göteborg

Huvudbild till reportage
Intresset var stort när Innovation Summer Academy – en akademi med teknik, kreativitet och innovation i fokus – gick av stapeln på Thoren Innovation School Göteborg.

Nyligen arrangerades det innovativa evenemanget Innovation Summer Academy, där deltagarna fick låta kreativiteten flöda genom olika övningar, lära känna nya likasinnade kompisar och utforska den spännande Virtual Reality-världen. Totalt deltog 52 högstadieelever i akademin som leddes av lärare och elever på Thoren Innovation School Göteborg samt projektledare från Fryshuset Göteborg.

Dagen inleddes med olika roliga övningar med innovation och kreativitet som tema. Under passet fick deltagarna lära känna varandra samt låta kreativiteten och innovationerna flöda.

Under dagens andra pass fick deltagarna ge sig in i den spännande Virtual Reality-sfären. Genom den innovativa tekniken avskärmas man från syn- och ljudintryck från den riktiga världen och blir ett med det virtuella äventyret, något deltagarna fick utforska tillsammans med sina nyfunna vänner.