Elev för en dag
Elev för en dag
Kontakta oss
Kontakta oss
Senaste nytt
Senaste nytt
Nyhet

Nu finns Creative Media Program på alla våra skolor

Huvudbild till reportage
Från och med hösten 2021 kommer Creative Media Program, vårt unika samhällsvetenskapsprogram, finnas på alla Thoren Innovation Schools skolor. Det här är programmet för dig som älskar kommunikation och digitala medier!

Creative Media Program är det nyaste programmet på Thoren Innovation School. Det startades för att möta efterfrågan efter fler samhällsvetenskapliga utbildningar – visste du att samhällsvetenskapsprogrammet var det populäraste programmet i Sverige under 2019?

Thoren Innovation School förbereder eleverna för framtidens jobb, och det är även därför som Creative Media Program startades. På programmet lär du dig om digital kommunikation, digitalt skapande och om modern marknadsföring. Efter studenten kommer du att vara redo för att jobba som bland annat Social Media Manager och Digital Producer.

Landskapet inom kommunikation och samhällsvetenskap utvecklas alltmer när digitala medier tar en allt större plats i våra liv. På Creative Media Program blir du redo för förändringarna och kan hänga med i framtidens arbetsmarknad. Du får dessutom vara kreativ och lära dig skapa sådant som du själv gillar. Läs mer om Creative Media Program här!

Thoren Innovation School finns på sju orter: Kista, Solna, Uddevalla, Göteborg, Malmö, Lund och Helsingborg. Undrar du något om Creative Media Program eller våra skolor? Skicka in en intresseanmälan – vi svarar på alla dina frågor!