Elev för en dag
Elev för en dag
Kontakta oss
Kontakta oss
Senaste nytt
Senaste nytt
Nyhet

Robin vann 3D-skrivare i innovationstävling

Huvudbild till reportage
Robin Hafström stod för en nytänkande lösning i Thoren Innovation Schools innovationstävling. Nu belönas han med en 3D-skrivare.

Under året arrangerade Thoren Innovation School en tävling för alla niondeklassare som ansökt till skolan. Tävlingen gick ut på att hitta en lösning på ett globalt problem som världen kämpar med i dag: antingen att minska matsvinnet, förbättra folkhälsan eller rädda haven. I prispotten låg inget mindre än en 3D-skrivare.

När alla tävlandenas svar tagits i beaktande står det klart att det är Robin Hafström från Uddevalla som kammar hem det fina priset till följd av sin innovativa lösning. Nu kan han fortsätta låta kreativiteten och innovationstänkandet flöda hemma med sin nya 3D-skrivare.

– Det är så klart jättekul! Jag har faktiskt haft en sådan tidigare som slutade fungera, så att man vinner en ny är ju perfekt, säger Robin.

Stort grattis Robin, och tack till alla som deltagit i tävlingen. Håll utkik på hemsidan för fler tävlingar!

Skulle du också vilja studera på Thoren Innovation School? Ansök här!